Plan żywienia

Wszystko o hodowli gołębi pocztowych i hodowli gołębi innych ras. Tutaj poruszamy wszystkie tematy związane typowo z hodowlą gołębi. Masz problem lub sugestie odnośnie zabiegów hodowlanych pisz w tym dziale.

Plan żywienia

Postautor: SZYMON.CHMIEL » 24 stycznia 09, 22:11

Plan żywieniaSobota 1 litr wody + 20 ml Tollyamin 3+ dreiplus
Tollisan Dieta Plus (do syta) z WG-Ropa Futteröl + WG-Ropa Immunol
Niedziela 1 litr wody + 20 ml Tollyamin 3+ dreiplus
Tollisan Dieta Plus (do syta) z WG-Ropa Futteröl + WG-Ropa Immunol
Poniedziałek 1 litr wody + 20 ml Tollyamin 3+ dreiplus
Tollisan Dieta Plus (do syta) z WG-Ropa Futteröl + WG-Ropa Immunol
Wtorek 2 litr wody + 1 ml WG Ropa Flüssig 10% + 4 ml Tollisan Quick
Tollisan Dieta Plus (do syta)
¦roda 2 litr wody + 1 ml WG Ropa Flüssig 10% + 4 ml Tollisan Quick
Tollisan Dieta Plus (do syta)
Czwartek Czysta woda lub 1 litr wody + 3 ml Tollisan B-Komplex lub 1 litr wody + 20 ml T oder Tollyamin 3+ dreiplus
Tollisan Super Gary Plus (70%) + łuszczony słonecznik (30%) + krokiety Tollyenergie (1 łyżeczka na gołębia)
Piątek Czysta woda
Tollisan Super Gary Plus (60%) + łuszczony słonecznik (40%) + krokiety Tollyenergie (1 łyżeczka na gołębia) przed 12.00


Niewątpliwie kluczem do sukcesu w sporcie gołębiarskim jest zdrowie i właściwa opieka nad gołębiami pocztowymi.


05162-02-686

Do nowoczesnych rozwiązań, które należy stosować, możemy zaliczyć trzy następujące szczepionki (Paramyxowiroza, Salmonella, ospa). Za brakiem ich stosowania może jednie przemówić: lenistwo, głupota lub po prostu niewiedza. Osobiście, aby uchronić moje gołębie przed problemami chorób młodych ale i dorosłych, dodatkowo szczepię swoje ptaki przeciw bakteriom E. Coli.
Kuracje przed rozpoczęciem sezonu

Do wręcz obowiązkowych, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lotowego, należy kuracja przeciw bakterią E. Coli. W tym celu podaję preparat Tollisan Adeno-Pulver. Ponadto należy przeprowadzić kurację nowym TKK w proszku, które działają szczególnie silnie przeciw Trichomonadzie i zawierają dodatkową substancję, która bardzo korzystnie sprawdza się na problemy jelit i żołądka.
Profilaktyka podczas sezonu lotowego

Podczas sezonu lotowego należy całej lotującej drużynie profilaktycznie podawać nowe tabletki TKK. Szybko zauważycie, że każdy gołąb, który zażył tabletkę, już następnego dnia będzie miał okrągły, suchy okrągły stolec. Zabrzmi nieprawdopodobnie ale odchody będziecie mogli sprzątnąć jednym dmuchnięciem!

Na początku sezonu lotowego powinno się również przeprowadzić kurację na górne drogi oddechowe. W tym celu warto użyć Tollisan Broncho-Sprint, który jest doskonałym produktem, bardzo dobrze oddziałującym na górne drogi oddechowe.

Każdą wyżej wymienioną kurację warto wspomóc preparatem Tollyamin3+dreiplus dodając go do wody pitnej.

Wszystkie wyżej opisane kuracje należy przeprowadzić we wspomnianej wcześniej kolejności. Najpierw musimy pomóc gołębiom wprowadzić ich jelita i żołądek w idealny stan. Wówczas produkty przeznaczone na górne drogi oddechowe zadziałają dużo bardziej skuteczniej. Istotne jest aby wspomniane kuracje powtórzyć jeszcze co najmniej 4 razy podczas sezonu lotowego. W ten prosty sposób zagwarantujecie swoim podopiecznym najwyższą zawodniczą formę.


08092-01-461 V "Der Kauffel"
System kuracji Tollisan

Pamiętajmy aby tydzień przed sezonem lotowym przeprowadzić 4 dniową (poniedziałek-czwartek) kurację używając Broncho Sprint podajmy go tylko gołębią, które będą lotować oraz samiczką które będą czekać na swoich partnerów, w następnym tygodniu należy przeprowadzić 4 dniową (poniedziałek-czwartek) kurację Adeno-Pulver wśród wszystkim gołębi, które posiadamy w gołębniku. Przez następne dwa tygodnie nie przeprowadzamy żadnych kuracji by w piątym tygodniu powtórzyć Broncho Sprint, w szóstym Adeno-Pulver , przez siódmy i ósmy znowu nic nie podajemy by od dziewiątego powtórzyć cały proces: Broncho Sprint tydzień póĽniej Adeno-Pulver, dwa tygodnie przerwy Dodatkowo co 4 tygodnie podajmy do dzioba TKK w tabletkach. W ten sposób zagwarantujecie sobie optymalne zdrowie całego stada i zabezpieczycie gołębie przed chorobami młodych.
Adeno chorobą tylko młodych gołębi?

Od roku trwa w Niemczech zagorzała dyskusja na temat ciągłego powrotu choroby młodych gołębi. Hodowcy i lekarze zgodnie uważali, że Adenovirozą są dotknięte tylko gołębie młode. Rok temu wysunąłem teorię, że Adeno dotyczy również gołębi dorosłych. Zastanówcie się: Czy wasze gołębie nie traciły apetytu po szóstym, siódmym locie? Czy nie piły więcej niż zwykle? Czy nie traciły na wadze? Czy nie były słabsze niż zwykle? Jeżeli odpowiedĽ jest twierdząca jestem w 100% pewien, że również wasze młode chorowały. Dorosłe maja inny system immunologiczny niż młode, ich organizm jest bardziej wytrzymały, a rozwój choroby nie jest tak widoczny na zewnątrz. Przed Adeno należy zabezpieczać wszystkie gołębie nie tylko młode! Choroba jest przenoszona przez dorosłe gołębie, również innych hodowców, z którym nasze gołębie mają kontakt podczas koszowania i wspólnych transportów. Jak się bronić? OdpowiedĽ brzmi: Adeno-Pulver. Zabezpieczcie wszystkie swoje gołębie już przed parowaniem. Jeśli nie zdążycie to natychmiast po odsadzeniu. W sezonie lotowym przeprowadĽcie obowiązkowo kuracje po każdym czwartym locie. Na następnej wystawie ogólnopolskiej chętnie usłyszę uwagi o waszych spostrzeżeniach.
Karmy Tollisan


05162-01-374 W

Do karmienia polecam karmy z logo Tollisan, ich pozytywne oddziaływanie zauważycie po okrągłym, twardym stolcu, a Wasze gołębię będą go bardzo chętnie spożywały. W pierwszych dniach (sobota, niedziela, poniedziałek) polecam karmienie Tollisan Dietą, póĽniej (poniedziałek wtorek, środa) pół na pół Tollisan Dieta z Tollisan Super Gary a w ostatnie dni (środa, czwartek, piątek) Tollisan Super Gary z łuszczonym słonecznikiem.

Dobrze widzicie, to nie jest żaden błąd, dni przejściowe się powtarzają. Nie mogę podać idealnego programu karmienia dla wszystkich gołębi. Każdy hodowca musi sam nabyć zmysł czucia podczas karmienia. Karmienie podczas faz przejściowych musicie sami określić. Tak będzie najlepiej. Karmię to syta, lecz wyłącznie lekkostrawną karmą bez zawartości nasion strączkowych. Nasiona strączkowe zawierają dużą ilość białek, które wyłącznie obciążają gołębie.
Regeneracja po locie

W oparciu o nowoczesną wiedzę i własne doświadczenie, wiem, że zaopatrzenie ptaka w białko zwierzęce jest dużo lepszą, szybszą i mniej kłopotliwą metodą. W tym celu wykorzystuję kombinację WG Ropa Immunol (białko zwierzęce) i Tollyamin 3+ dreiplus (aminokwasy). Po 48 godzinach od zaaplikowania tych produktów regeneracja jest zakończona, a zwierzęta są znowu gotowe do startów. Po powrocie z lotu moje gołębie natychmiast otrzymują do picia Tollyamin 3+ dreiplus. Wraz z pierwszym łykiem rozpoczyna się faza regeneracji dzięki wysokiej zawartość surowego białka w Tollyamin 3+ dreiplus.

Po rozłączeniu samiczek, dorosłym gołębiom podaję Tollisan Dietę z WG-Ropa Futterol (namoczony) i WG-Ropa Immunol (suchy).


05162-01-305 V

Tak samo karmimy w niedzielę i poniedziałek. Dzięki temu ptaki znów są w idealnym stanie i mają podstawy na kolejny świetny lot. W pierwszych dniach po locie polecam produkty WG-Ropa, czyli naturalny wyciąg z oregano. WG-Ropa ma wyraĽne antybakteryjne działanie i wzmaga apetyt zwierząt co jest szczególnie ważne dla wdowców w sezonie lotowym. Sami zdecydujcie w jakiej formie będziecie podawać ten naturalny antybiotyk czy w formie płynnej, jako olej czy proszek.

Cena produktów WG-ROPA dzięki większej produkcji i dużej liczbie sprzedaży mogła zostać obniżona. Zwiększony popyt potwierdza tylko pozytywne oddziaływanie tych produktów.

WG ROPA Immunol (Immunglobuline) śmiało można określić jako bomba białka pochodzenia zwierzęcego. Należy ją wykorzystać przy wychowie młodych gołębi, gdyż mają one bardzo wysokie zapotrzebowanie na białko. Proces wychowy warto wspomóc krokietami białkowymi Tollyprotein.
Młode gołębie

Odsadzonym młodym podaję każdego dnia WG-Ropa 10% do pica (1ml / 3litry wody) oraz dodatkowo dwa razy w tygodniu Tollisan Quick (mieszankę Jodu i żelaza) Oba produktami można namaczać karmę, metoda ta sprawdza się szczególnie w lecie podczas silnych upałów. Pamiętajcie , że podając WG-ROPA 10% i Tollisan Quick chronicie młode przed chorobami.
Sezon pierzeniowy

Podczas sezonu pierzeniowego karmie Toliisan Dietą (25%) + Tollisan Super Gary (25%) + Pierzeniowa Plus (25%) + łuszczony słonecznik (25%). Uważam, że większość karm pierzeniowych jest dużo za gruba i ma wysoką zawartość nasion strączkowych. Codziennie do wody dodaję Tollyamin 3+ dreiplus (20ml / 3litry wody) + WG Ropa 10%. (na 1ml / 3litry wody). Wówczas ptaki pierzą się fantastycznie, a ich upierzenie staje się jedwabiście gładkie. Pomyślcie, czy pióra rosną codziennie czy tylko raz w tygodniu, Dlatego wydaję mi się, że preparaty na pierzenie o cotygodniowym stosowaniu są dużym nieporozumieniem.
Sezon spoczynkowy


05162-03-943 V

Po zakończeniu sezonu pierzeniowego karmię tylko Tollisan Dietą. Przerywam podawanie Tollyamin3+ dreiplus, a WG Ropa 10% dodaję do wody pitnej 3 razy w tygodniu (na 1ml / 3litry wody). Staram się uniknąć osiągnięcia przez gołębie przedwczesnej formy zawodniczej.

Od 2006 roku jest w Polsce również dostępny Eliksir Życia - "Tollisan Reha Vital Elixier" produkowany według receptury Reinera Tollsa. Dzięki swojej formule wspomaga on ochronę całego ciała ptaka. Coraz więcej hodowców przekonuję się do tego produktu, niektórzy informują mnie, że to wręcz cudo. Ja sam używam go regularnie podczas pierzenia i spoczynku, a także podaje go odsadzonym młodym. Stosuję 2 razy w tygodniu namaczając nim karmę (3ml / 1kg karmy).

Unikajcie stosowania wszelkich medykamentów podczas okresu spoczynkowego. Po zakończeniu procesu pierzenia, należy wyłącznie przeprowadzić kurację przeciw robaczycy. W zimie nie pozwalajcie swoim gołębiom zbyt dużo latać. Spokój naprawdę się im przyda. Bardzo dobrze jest uniknąć osiągnięcia ich przedwczesnej formy zawodniczej

Pamiętaj: zwalniasz – przegrywasz!!!
Nadążasz, będziesz się liczył.
Awatar użytkownika
SZYMON.CHMIEL
 
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 08, 15:16
Lokalizacja: PACZÓŁTOWICE

Postautor: sławek » 24 stycznia 09, 22:22

człowieku nie kazdego stac na taki plan .......
sławek
 
Posty: 70
Rejestracja: 28 kwietnia 08, 19:46
Lokalizacja: Krynica okolice

Postautor: davidos280 » 24 stycznia 09, 22:44

no wlasnie kol ile trzeba mie na takie cos kasy ???
Ostatnio zmieniony 24 stycznia 09, 22:48 przez davidos280, łącznie zmieniany 1 raz
davidos280
 
Posty: 920
Rejestracja: 6 grudnia 08, 12:11
Lokalizacja: Płock okolice

Postautor: toto » 24 stycznia 09, 22:59

no te hobby do tanich nie nalezy chyba każdy o tym wie. pozdr
toto
 
Posty: 380
Rejestracja: 18 stycznia 08, 13:00

Postautor: pawelwodzu » 25 stycznia 09, 11:56

dla jednych to jest hobby, dla innych praca.... licza sie tylko wyniki...
Awatar użytkownika
pawelwodzu
 
Posty: 1838
Rejestracja: 6 grudnia 08, 16:57
Lokalizacja: Płońsk / Mazowieckie

Postautor: lotny177b » 25 stycznia 09, 12:04

Na nasz e hobby potrzebna kasa.Ale naszym hobby sterują takie własnie firmy.A hodowcy zeby byc lepszym jeden od drugiego płacą.Anie raz wystarczy miec zdrowe golebie i onie dobrze dbać to i nie potrzeba tych wynalazków.Ale cóz ludzie dla sławy i wyniku zrobią wszystko,nie zawsze to jest dobre dla gołebia.Pozdrawiam
lotny177b
 
Posty: 1845
Rejestracja: 27 kwietnia 08, 15:24
Lokalizacja: mazowsze

Postautor: sławek » 25 stycznia 09, 12:10

sztuka w tym hobby jest mies COS Z NICZEGO przynajmniej moim zdaniem . Zgadzam sie z kol. lotny177b. Ludzie lubia robic to co jest mode .Czasmi szukaja gołebi za ciezkie pieniadza a wystarzczy moze zadbac bardziej o ptaki bedace na gołebniku ......
sławek
 
Posty: 70
Rejestracja: 28 kwietnia 08, 19:46
Lokalizacja: Krynica okolice

Postautor: lotny177b » 25 stycznia 09, 12:13

Itu madre słowa kol
lotny177b
 
Posty: 1845
Rejestracja: 27 kwietnia 08, 15:24
Lokalizacja: mazowsze

Postautor: bodek16 » 25 stycznia 09, 20:19

taka już lucka natura
Awatar użytkownika
bodek16
 
Posty: 197
Rejestracja: 21 września 08, 12:39

Postautor: karas1987 » 25 stycznia 09, 20:49

Kol. Bodek bez urazy ale "ludzka".
A co do wczesniejszych wypowiedzi to Macie racje nieraz w naszych golebnikach kryja sie taltety ktore wystarczy tylko znalesc i odpowiednio sie nimi zaopiekowac. Mozna wzbogacac swoja hodowle nowymi genami, mieszac je z golebiami innych szczepów. Nie sztuka jest kupic np 20szt. golebi np Jannsenow od jakiegos mistrza i na nich lecieć . Wychodujmy swojego mistrza:D To jest dopiwro frajda. a jaka satyswakcja.
Awatar użytkownika
karas1987
 
Posty: 557
Rejestracja: 23 maja 08, 21:50
Lokalizacja: Stare dębno/szczecin

Postautor: pawelwodzu » 25 stycznia 09, 23:16

Karas teraz to DOBRZE napisałes ;ha

trzeba kupic kilka ptakow i potem o nie dbac, stworzyc im dobrze warunki a same sie obwdziecza
Awatar użytkownika
pawelwodzu
 
Posty: 1838
Rejestracja: 6 grudnia 08, 16:57
Lokalizacja: Płońsk / Mazowieckie

Postautor: davidos280 » 26 stycznia 09, 09:25

kol Karas ale wychodowanie wlasnego mistrza to bardzo dluga i zmudna praca,ale wlasnie na tym polega nasze hobby pozdrawiam
davidos280
 
Posty: 920
Rejestracja: 6 grudnia 08, 12:11
Lokalizacja: Płock okolice

Postautor: pawelwodzu » 26 stycznia 09, 12:34

nie sztuka jest kupic super gołebia i potem sie chwalic wynikami. szt ;ha uka jest wycisnac ze swoich gołebi to co jest najlepsze i to co potrafia... Wtedy mozna sie chwalic
Awatar użytkownika
pawelwodzu
 
Posty: 1838
Rejestracja: 6 grudnia 08, 16:57
Lokalizacja: Płońsk / Mazowieckie

Postautor: lotny177b » 26 stycznia 09, 12:45

Ja osobiscie pierwszy raz w zeszłym roku sprowadzilem ptaki,pocztowe ,no i zaluje.Nie wydałem na nie wiele ale tylko jeden mnie zostal po lotach.Mialem juz nic nie sprowadzac ,ale ze mialem wolne samiczki no to znow sprowadzilem 10 sztuk wiekszosc za darmo .Ciekawe czy te sprowadzone poprawią jakosć moich czy nie ,jestem ciekaw
lotny177b
 
Posty: 1845
Rejestracja: 27 kwietnia 08, 15:24
Lokalizacja: mazowsze

Postautor: pawelwodzu » 26 stycznia 09, 13:01

najlepiej jezeli sprowadzisz ptaki to wez je do rozpłodu i młodymi po nich lataj, poniewaz te nowe nabytki czesto gina na lotach...
Awatar użytkownika
pawelwodzu
 
Posty: 1838
Rejestracja: 6 grudnia 08, 16:57
Lokalizacja: Płońsk / Mazowieckie

Następna

Wróć do Hodowla gołębi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości